Освен спечелените Оскари, холивудските звезди Картин Зита-Джоунс, Леонардо Ди Каприо, Робърт Де Ниро и Робърт Редфорд имат и още нещо общо помежду си – всички те са в хотелския бизнес.
Известният с култовите си роли в “Кръстникът”, “Шофьор на такси”, “Разяреният бик” и други легендарни заглавия Робърт Де Ниро притежава два хотела, единият от които е кръстил “Гринуич”, тъй като се намира в квартал, носещ същото име в Манхатън. В “бижуто” на актьора има 75 стаи и 13 апартамента, а нощувката струва 725 долара. В него редовно отсядат много шоу звезди, сред които Дженифър Лорънс и певицата Кати Пери. Голяма част от картините в хотела са рисувани от бащата на актьора от италиански произход, който приживе е бил художник.
Де Ниро е известен с голямата си битка с папараците и това се е отразило в “Гринуич”, където има дискретни салони за гости, далеч от светлините. 73-годишният дукратен носител на най-престижното отличие в гилдията има и хотел на име “Нобу” в Манила, Филипините, а току-що получи разрешение за строеж на луксозен проект с 83 стаи в Ковънт Гардън в Лондон. Там той официално е в съдружие с Capital & Counties, но самото име на актьора е гаранция за огромната реклама, която ще получи комплекса, и всеки негов фен ще иска да се “отбележи” от хотела на Де Ниро.
Любимецът на милиони по света е добър пример за това как звездите имат интерес към хотелиерския бизнес. По думите на вицепрезидента на JLL Чарлс Макълдоуи повечето актьори се насочват към малки бутикови хотели.
Някои звезди се захващат и с проекти, които ще повлияят благоприятно на социалния им профил. Така например Леонардо Ди Каприо стартира строителството на 68 вили на остров Белиз, като основната особеност на компрекса, който ще бъде открит през 2018 г., е, че ще е екологично чист. Най-дълго чакалият наградата си “Оскар” актьор изложи надълго и нашироко възгледите си по темата за опазването на околната среда на церемонията през 2016 г., когато бе отличен за ролята си във “Завръщането”.
Робърт Редфорд пък е собственик на планинския курорт Sundance в Юта, който е оборудван с арт студио и там се провеждат театрални събития.
Естествено, не само артистите са с интерес към бранша – футболните знаменитости също имат трайно присъствие в него. Пример за това е Кристиано Роналдо, който има верига ресторасти с марката Pestana CR7. Той притежава обекти в родния му град Фуншал, Мадейра и в португалската столица Лисабон, а за в бъдеще смята да открие такива в Ню Йорк и Мадрид, където играе с екипа на Реал.
В Обединеното кралство пък Гари Невил и Райън Гигс се включиха в проект, рекламиран като “най-голямото произведение на архитектурата”, който ще представлява петзвезден хотел. Естествено, имената на двете легенди на Манчестър Юнайтед са гаранция за доброто бъдеще на комплекса.
Привличането на звезди много често е по инициатива на даден инвеститор, който, добавяйки популярно име до своето, прави хотела си специален. Звездното качество помага на собствениците на хотели и ресторанти да подобрят популярността на жилищата си и да увеличат цените си, казва Джонатан Голдман, старши вицепрезидент на JLL за инвестиционни продажби и хотелиерство. “Най-бързият начин да направиш хотела си изестен е да вземеш знаменитост на борда”, добавя той.
Когато популярните лица се включат в дадет проект, те по принцип концентрират своята роля в маркетинга, оставяйки основната работа на професионалистите. Майкъл Дъглас и Катрин Зита-Джоунс например ще открият скоро курорта “Ариел Сандс” в Бермуда, но не се очаква да стоят зад рецепцията или да сервират коктейли. Достатъчно е имената им е да се свързват с ексклузивната дестинация.
Някои популярни личности пък са на мнение, че притежанието на собствен хотел или ресторант помага още повече за ВИП статуса им. Такъв е примерът с Анди Мъри, построил “свое местенце” в родния му град Дъбмлейн. Шотландският тенисист дори направи сватбата си там.
Има и знаменитости, които се включват в бизнес начинанието с цел да развиват хобито си. Такъв е примерът с Джон Малкович. Актьорът е от 16 години партньор с двама свои приятели от детските им години във веригата Big Sleep. Хотелите са определяни като дизайнерски за платежоспособни пътници. Именно там Малкович може да се потопи в хобито си – интериорния дизайн. “Не виждам смисъл да правя нещо подобно, освен ако не съм заинтересован”, казва носителят на награда “Еми”, който притежава заедно с приятелите си комплекси в уелската столица Кардиф и английските градове Ийстбърн и Челтнъм.
Като цяло, хотелите се оказват привлекателен инвестиционен сектор в трудни икономически времена, категорични са Макълдоуи и Голдман.
Източник: JLL Real Views