При голям интерес премина семинарът “Разговори с хотелиери: как да създадем успешен хотел?”

Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (ВАНЕ) организира семинар „Разговори с хотелиери: как да създадем успешен хотел?“, който се проведе в рамките на специализираното изложение за хотелско и ресторантско оборудване СИХРЕ.

В семинара взеха участие опитни хотелиери и проектанти на хотели, като Жулиета Серафимова – генерален мениджър на Sofia Hotels Management и „Гранд Хотел Милениум София“, Арх. Мария Давчева – управляващ партньор на MIO Design, Анна Божкова – генерален мениджър на „Арте Спа § Парк“ (Велинград), Милена Иванова – генерален мениджър на „Севтополис Медикъл § СПА“ (Павел баня), Елица Величкова – генерален мениджър, „Sense Hotel“ (София), Калоян Спасов – генерален мениджър, „Ястребец Уелнес § СПА“ (Боровец), Антония Писленска – клъстър генерален мениджър на „Rosslyn Hotels“ (хотели „Димят“ (Варна), „Тракия“ (София) и „Сентръл Парк Хотел“ (София)), Светослав Панев – генерален мениджър, генерален мениджър на хотел „Бест Уестърн Премиер Летище София“ и Алекс Ковачев – управител на IDEA Studio.

В зависимост от типа хотели, които управляват (бизнес, спа, ваканционни), участниците представиха различни акценти и тенденции, свързани с дизайна, като целта на дискусията беше да се установи, има ли и каква е връзката между дизайна на хотела и заетостта, а също, как дизайнът допринася за по-доброто преживяване на госта.

Някои от по-важните тенденции в тази област, които бяха споменати от участниците бяха:

Рентабилни социални пространства: Напоследък, при проектирането на нови бизнес хотели по света се наблюдава тенденция към намаляване на площта на стаите за сметка на увеличаване площите на общите части и особено фоайето. Хотелските лобита се превръщат в „социални клубове“ и коуъркинг пространства, което позволява на хотелиерите да реализират допълнителни приходи от външни посетители.

Също така, аутлетите (ресторант, лоби бар, нощен бар) се проектират така, че да бъдат удобни и привлекателни за външни посетители, а не само за гости на хотела.

Бум в хотелските технологии: В близките 4-5 години все повече ще навлизат роботите, като целта ще бъде те да поемат най-неатрактивните функции в хотелите, като перално стопанство, кухня и др.

В рамките на семинара бяха демонстрирани и възможностите на Roomy – първият хотелски робот-иконом в Европа.

При дизайнът на спа и ваканционни хотели се търси по-различен ефект от този при бизнес хотелите. Предвид все по-големия стрес, на които е подложен модерният градски жител, хотелиерите търсят начини за справяне с този стрес и то бързо – в рамките на един уикенд или максимум седмица. За целта се проектират големи и удобни спа центрове, а интериорите са главно в пастелни тонове (въпреки че пък някои хотели умишлено търсят провокация с избора на цветова гама).

„Зелени“ хотели: Хотелската индустрия се счита от мнозина за един от основните замърсители на околната среда, но през последните 2-3 години тя все повече започва да обръща внимание на екологията.

И ако енергоефективните технологии би следвало да се заложат още при проектирането на сградата, то има редица други мерки, които собственици и мениджъри биха могли да въведат „в движение“, при вече опериращ хотел. Сред тези мерки са отказ от пластмасата в хотела (пластмасовите сламки и посуда), замяна на колкото е възможно повече еднократни хотелски консумативи с такива за многократна употреба – например дозатори за сапун и шампоан, системи за пречистване на чешмяна вода и много други.